Na úsporu energií se klade stále větší důraz, jelikož právě energie dokáží nepříjemně zvýšit cenu bydlení. Ne vždy je možné dům izolovat pomocí vnější izolace. Spolumajitel nemovitosti k tomu nedá souhlas, bydlíme v historicky chráněné budově, nebo prostě nejsou na vnější izolaci peníze. Řešením této situace je vnitřní izolace bytu. K vnitřní izolaci můžem přistoupit i pokud máme hlučnější sousedy, nebo sami produkujeme větší hluk a nechceme rušit sousedy.

Tepelné mosty

Prvním krokem při vnitřním zateplování je uvědomit si, kudy nám teplo uniká. Nejčastěji vznikají tepelné mosty u oken a dveří. Tepelný most je většinou způsobený špatně zaizolovaným kovovým prvek, který spojuje vnější a vnitřní prostředí. V oblasti tepelného mostu často dochází ke kondenzaci vlhkosti, čím vzniká i riziko vzniku plísní. Tepelné mosty je vždy nutné zaizolovat buď pomocí montážní pěny, nebo polystyrenovými obklady.

Otvorové výplně

Oknům a dveřím věnujeme více pozornosti. Otvorové výplně jsou většinou největšími zdroji úniků tepla. Nejlepší izolační vlastnosti mají izolační skla. Čím více mají komor, tím lepší izolační schopnosti. Izolace domácnosti je proto často spojena právě s výměnou oken a dveří za plastová a EURO okna. I starší špaletová okna lze aspoň částečně zaizolovat pomocí závěsů. Závěsy by měly být kratší než je radiátor tak, aby teplý vzduch stoupal z vnitřní strany závěsu dál do místnosti. Pokud máme balkón, tak se vyplatí i zasklít lodžii. Získáme tak další izolační vrstvu, která sníží náklady na vytápění místnosti a umožní využívat balkón jako ledničku.

Stěny a podlahy

Plovoucí podlahy jsou částečně zaizolované, ale v případě dlažby i plovoucí podlaha může vést chlad. Spolehlivou izolací podlahy jsou koberce. Koberce lze umístit i na stěny a tím, zajistit vyšší tepelnou i zvukovou izolaci.

Vnitřní stěny místnosti lze obložit polystyrenovými obklady, které zvýší izolační vlastnosti stěn. Bohužel zároveň ukrojí část prostoru místnosti. Tloušťka polystyrenové izolace je proto omezena velikostí a funkcí místnosti.

Topná tělesa

Dalším způsobem, jak optimalizovat náklady na vytápění, je využití topných panelů. Zatímco běžné topení ohřívá vzduch a od vzduchu se ohřívají předměty v místnosti, tak v případě topných panelů je proces opačný. Topné panely zahřívají předměty a lidi, na které dopadá infračervené záření. Teplota vzduchu v místnosti tak může být nižší, než je vnímaný tepelný komfort. Topné panely se vyplatí zejména ve větších prostorách, kde potřebujeme teplo na konkrétním místě (např. u pracovního stolu), ale jsou schopné vytopit i menší místnosti, jakou jsou koupelny.