V malém bytě si nemůžeme dovolit plýtvat prostorem. Zařízení interiéru je třeba velmi pečlivě zvážit předem, neboť zde i malý detail může sehrát velkou roli. Nejedná se vždy o jednoduchý úkol, protože je nutné sladit více požadavků najednou: účelnost, prostorovou náročnost, vzhled a cenu. Následující tipy mohou výrazně pomoci.

 Vestavěný nábytek

Vestavěné skříně jsou ideálním řešením pro získání rozsáhlého úložného prostoru. Zhotovují se na míru, takže si navrhneme nejen jejich vnitřní uspořádání (rozmístění poliček, šuplíků, věšáků), ale také jejich tvar (např. skříň se zkosenou stěnou, jež je vhodná do podkrovních místností) a rozměry (např. aby přesně vyplnila výklenek ve zdi a sahala až ke stropu). Jedna dobře navržená vestavěná skříň může nahradit i několik klasických skříní. Rovněž existují vestavěná patra na spaní, pod nimiž vznikne další prostor.

 Posuvné dveře

U klasických dveří musíme počítat s prostorem na jejich otevření. Tato starost u posuvných dveří odpadá, což platí jak pro dveře ve skříních, tak pro dveře v místnostech.

Výklopná zařízení

Výklopný stoleček, pracovní plocha či dokonce výklopná postel. Zabírají místo jen tehdy, pokud je právě používáme.

Snížení stropu

Snížením stropu je možné získat dodatečný úložný prostor. Velmi oblíbené jsou sádrokartonové podhledy, které mohou navíc sloužit také jako tepelná a akustická izolace.

 

Příčky

V malých bytech většinou jeden pokoj nahrazuje funkci hned několika pokojů současně (např. jídelny, obýváku, pracovny). Z tohoto důvodu je vhodné části sloužící k různým účelům částečně oddělit příčkou. Vhodným materiálem může být opět sádrokarton, protože příčky z něj jsou tenké. Ze sádrokartonu lze rovněž vytvořit různě tvarované prvky, např. obloukové průchody, výklenky, police a je dokonce použitelný i v koupelně.

Dostatek světla

Je-li malý byt dostatečně osvětlen, působí prostornějším dojmem. Proto je vhodné použít na stěnu světlou malbu ovšem bez dekoračního lemu kolem stropu, jež strop opticky snižuje. Výrazného efektu lze docílit vhodným použitím zrcadel, která díky tomu, že odrážejí světlo, prosvětlí celý byt. Zrcadlo by však nemělo být umístěno přímo proti silnějšímu zdroji světla, aby odrážené světlo neoslňovalo.