Schéma světlovodu
zdroj: Bydlení.cz

Tmavé domy působí depresivně. Nedostatek denního světla negativné působí na naší psychiku. Toho s je vědom i současný bytový design. Pokud chceme prosvětlené prostory, tak mám možnost používat umělé osovětlení, nebo pomocí světlovodů přivést do domu světlo sluneční.

Světlovody se hodí zejména do vícepatrových domů, kdy potřebujeme světlo i v nižších patrech. Světlovody se instalují na střechu odkud je světlo tubusem vedeno až do místnosti. Je proto vhodné spojit instalaci světlovodu s rekonstrukcí domu, nebo přestavbou podkroví.

Světlovod v koupelně
zdroj: http://stavbabydleni.cz

Světlovody jsou alternativním zdrojem osvětlení, který pro náš rozpočet neznamená pravidelné měsíční náklady jako v případě osvětlení elektrickým proudem. Navíc pouze jen specializované zářivky a LED lampy dokáží napodobit sluneční světlo.

Sluneční světlo má prokazatelně pozitivní efekt na lidskou psychiku. Sluneční světlo bychom proto měli mít ve všech místnostech, kde se trvale zdržujeme. Ať se jedná o kuchyň, jídelnu, obývák, či pracovnu. Své uplatnění najde i v koupelně a  ložnici.