Navzdory neustále se rozšiřující nabídce podlahových krytin patří PVC (tzv. linoleum) ke „stálicím“ na trhu. Tuto oblibu si udržuje zejména díky svým výhodným vlastnostem:
  • atraktivní vzhled (např. imitace dřeva, dlažby, bambusu)
  • dlouhá životnost
  • tvarová stálost
  • vhodnost pro alergiky – nezadržuje prach, roztoče
  • schopnost tlumit tzv. kročejový hluk
  • možnost použití v celém bytě (tj. také v kuchyni či koupelně)
  • vhodnost pro podlahové topení
  • nenáročnost na údržbu (zamést/vysát na sucho, popř. na vlhko setřít, ale nepoužívat např. prostředky na mytí nádobí či abrazivní prostředky, které mohou PUR vrstvu poškodit)
  • relativně nízká cena
Nevýhodouje poměrně snadné poškození podlahy ostrými předměty (např. proseknutí). Požadavky na rovný podklad.

Typy PVC podlah

Zkratka PVC znamená polyvinylchlorid (třetí nejpoužívanější umělá hmota na zemi). Tyto podlahy se člení na:
Heterogenní PVC podlahy:
Jsou složeny z několika na sebe nalisovaných vrstev. Většinou se jedná o nášlapnou vrstvu, dezén, horní PVC, nosné vlákno, spodní PVC. Také se můžeme setkat s PUR vrstvou zajišťující snadnou údržbu, která je nanesena jako poslední. Čím vyšší nášlapná vrstva, tím větší je odolnost PVC podlahy.
Homogenní PVC podlahy:
Jsou složeny pouze z jedné vrstvy hmoty. Jsou vysoce odolné a používají se do vysoce zatížených prostor. Jsou jednobarevné nebo melírované, bez vzoru.
Přesné údaje o vlastnostech dané PVC krytiny (tloušťka, zatížení, odolnost, atd.) jsou uvedeny v tzv. technickém listě. Jedním z nejdůležitějších údajů pro zákazníky je zejména informace o zátěžové třídě. Tyto jsou pevně stanoveny evropskou normou EN 13329. Pro bytové účely má číselné označení 21-22-23 (mírná až vysoká bytová zátěž). Co se týká ostatních vlastností, do bytů je vhodná tloušťka PVC min. 1,3 mm a výška nášlapné vrstvy min. 0,15 mm (je ale lepší zvolit vyšší hodnoty). Obecně platí přímá úměra mezi kvalitou a cenou. Nejlevnější PVC lze získat již od 270 Kč/m2.
Z PVC se rovněž vyrábí vinyl, z něhož vznikají oblíbené vinylové podlahy řadící se mezi podlahové krytiny nové generace. Podlaha se skládá z několika vrstev, takže je řazena jako heterogenní. Lze ji lepit či volně položit, v tomto případě se hovoří o plovoucí vinylové podlaze. Vyznačuje se stejnými přednostmi jako PVC. Oproti PVC podlaze vzniká při pokládání méně odpadu a je taky snadněji opravitelná (výměna dílce za dílec). Avšak má vysoké nároky na kvalitní podklad (rovný a hladký). Nejnižší ceny jsou již od 400 Kč/m2. I zde platí, že nízká cena může být na úkor kvality (zejména nízká tloušťka podlahových dílců).
Pokud potřebujete poradit s materiálem nové podlahy, nebo hledáte odborníky na pokládku podlahy, tak kontaktujte firmu Lukostav  (působnost Praha a okolí).