Epoxidové podlahy nejsou zcela neznámou novinkou. Dříve se využívali při pokládce podlah v komerčních prostorách. Pro své výborné vlastnosti si však našly cestu i do rodinných domů a bytů.
Epoxidový povrch vyniká mechanickou i chemickou odolností, proto se výborně hodí do míst, kde jsou na podlahu kladeny vysoké požadavky na čistotu a snadnou údržbu. Jsou tedy vhodné pro všechny bytové části, především kuchyně a koupelny, ale uplatnění také naleznou v garážích a ve sklepních prostorách.

Rychlá pokládka

Materiál, ze kterého jsou epoxidové podlahy zhotoveny, je na bázi epoxidové pryskyřice, která se smíchá s tvrdidlem. Předností pokládky epoxidové podlahy je rychlé vytvrzení, které nepřesahuje 24 hodin.
Pokládka podlahy je možná i na rekonstruovaný povrch, který je nutné vyrovnat a ošetřit penetrační pryskyřicí. Pryskyřice zaručí celistvost povrchu a bezprašnost.
Podle způsobu pokládky se epoxidové podlahy dělí na samonivelační neboli lité a stěrkové, jejichž povrch se na sebe vrství.

Výhody epoxidové podlahy

Kvůli svým jedinečným vlastnostem vynikají epoxidové podlahy celou řadou výhod. Největší předností je dokonale rovný a bezspárový povrch. Díky tomu se povrch lehce udržuje. Podlahu lze vysávat i vytírat mokrým hadrem. Nepoškodí ji vlhkost, chemikálie ani mechanické vlivy, jako je zatížení nábytkem, šoupání židlí nebo drápy vašich domácích mazlíčků.
Povrch z epoxidové pryskyřice snižuje krokový hluk, proto je podlaha vhodná do panelákových bytů, kde jsou sousedé citliví na hlučnost kroků z vyšších pater.
Podlaha je vhodná pro instalaci podlahového topení, jelikož epoxidový materiál oproti betonovým podlahám disponuje nízkým tepelným odporem.
Nespornou výhodou je velmi malá postačující tloušťka podlahy, která je podle požadované nosnosti od 1 mm až po 4 mm. S tím také souvisí menší množství spotřebovaného materiálu.

       Hlavní výhody:

  • rovný a bezspárový povrch
  • tlumení hluku
  • nízký tepelný odpor
  • odolnost vůči vlhkosti, chemikáliím a mechanickému poškození
  • snadná údržba
  • dlouhá životnost

Nevýhody epoxidové povrchu
Epoxidové podlahy nedisponují žádnými specifickými negativy. Mírnou nevýhodou jsou vyšší náklady při pokládce malých ploch. Vyplatí se najednou pokládat více pokojů, ostatně v rámci novostaveb je to samozřejmostí.
Podlahy z epoxidových materiálů také nejsou zcela odolné vůči UV záření. Zvolíte li barevně sytý odstín podlahy, kterou umístíte například na terasu, může se stát, že po čase odstín mírně ztratí na své sytosti.

Originální design

Epoxidové podlahy nejsou výjimečné jen díky svým dobrým vlastnostem, ale také díky neomezené variabilitě vzhledu. Na výběr jsou základní barevné odstíny, které lze mezi sebou různě tónovat. A co více, do epoxidového podkladu lze přimíchat speciální barevné chipsy, písky, kamínky, nebo například malé mořské mušle.
Kombinací barev a dekorativních příměsí vznikají originální kombinace, které každého uchvátí. S epoxidovou podlahou bude vaše koupelna, kuchyň nebo obývací místnost vždy centrem pozornosti.