Musíme si uvědomit, že koupelna je nejčastější místnost, kterou navštěvujeme jak po příchodu do bytu či domu tak i při odchodu ke spánku. Trávíme v ní tedy i dost času. Proto věnujme této místnosti při stavbě nebo rekonstrukci velkou pozornost, navíc nám bude sloužit po řadu let. Samozřejmě jako vše podléhá i koupelna moderním trendům. Ať už je v panelákovém bytě nebo rodinném domě, potřebuje čas od času nějakou tu obměnu, rekonstrukci.

<--more-->

Postavme si tedy koupelnu našich snů, aby vše vypadalo tak, jak si opravdu představujeme. Co musíte nejprve tedy zvážit?

  • Bude nová koupelna na stejném místě, kde nyní, nebo změníme dispozici celého bytu? Pozor ale, musíme brát v potaz, kudy vede voda a odpady.
  • Chceme WC v koupelně nebo jako samostatnou místnost a pouze toaletu nebo i umyvadlo?
  • Preferujete vanu nebo sprchový kout?
  • Má být v koupelně pračka
  • Kolik potřebuji prostorů na odkládání nejrůznějších věcí?
  • Dále musíme také zvážit, jak velký stavební zásah to bude, kolik přinese stavební náročnosti, kolik bude i prachu a špíny ze stavby a také zajistit náhradní sociální zařízení po dobu stavby.
  • Jaký bude způsob vytápění? Budeme chtít podlahové vytápění?
  • POZOR – při zásahu do nosných stěn potřebujeme stavební povolení.

Až si zodpovíme všechny předchozí otázky, pustíme se do návrhu samotného rozložení koupelny. Ideální je použít čtverečkovaný papír. Nejprve si nakreslíme přesné rozměry koupelny včetně výšky stropu, stoupací potrubí, na které budou napojeny jednotlivé předměty. Nejdůležitější je kanalizace. Také topení. Dále pozice oken a dveří. Velice důležité jsou rozvody elektřiny. Dobře si potom představíme celý prostor a můžeme ho využít do posledního centimetru. Poté si začneme zakreslovat toaletu, umyvadlo, sprchový kout nebo vanu a popř. i pračku, podle již zaznamenaných rozvodů, abychom měli co snadnější připojení. Radiátor. Potřebujeme, aby vše dobře vypadalo, fungovalo a nezabíralo zbytečně velký prostor. Poté znázorníme zrcadlo nad umyvadlem, jeho osvětlení a můžeme přistoupit k úložným prostorům a odkládacím místům. A je na řadě výběr barvy. Řešíme barvu stěn, stropů, dlaždic, atd. Pokud máme v koupelně okno, můžeme si dovolit barvy tmavší, pokud máme o světlo nouzi, volíme radši světlejší odstíny. Už můžeme přemýšlet o vhodných doplňcích, do jakého stylu koupelnu zařídit, jaké zvolit baterie.

Pokud se na vypracování takového návrhu necítíme, můžeme využít na internetu online návrháře koupelen nebo navštívit koupelnové studio, kde všechno připraví dle našich požadavků. Návrh bývá 3D a jeho součástí je i vizualizace, jejíž prostřednictvím si vše určitě lépe představíme. Musíme ale samozřejmě počítat s dalšími a to nemalými výdaji na takovýto návrh.