Jen málokterá rodina se od samého počátku spokojí se stejných vizuálním a pokrokovým motivem své domácnosti. Novodobé trendy vás při absenci vylepšení zasáhnou po každé, když přijdete na návštěvu do moderně zrekonstruovaného bytu. V takové chvíli se určitě zasníte a v hloubi mysli začnete budovat i své království. Jaká úskalí a výhody přinášejí varianty panelu a cihly?

Cihlový byt

Cihlový byt je o mnoho benevolentnější, než je to mu u bytu panelového. Zde se nabízí možnost probourání nosných stěn, tedy s předchozím souhlasem příslušného úřadu. Ne zřídka se táváme svědky probourání nosné stěny a posunutí dveří do pokojů. Velkou výhodou cihly je lepší akustická izolace. Zvuk se zde nešíří tak, jako v panelovém domě. Rovněž se byt tolik nezapařuje a o mnoho lépe se vám bude do zdí vrtat i je bourat. Hlavní výhodou při rekonstrukci je koupelna. Zde všichni ocení zděné jádro, které není zapotřebí nijak zvlášť upravovat, u panelového domu se můžete setkat s umakartem, který je zapotřebí vybourat.

Panelový byt

Rekonstrukce panelového bytu naráží na problém absolutního zákazu zatěžování nebo bourání nosných stěn. Panel je obohacen o železnou síť (armaturu), která tvoří nedílný skelet celé nosné konstrukce. Jakékoliv narušení může mít katastrofální následky. Lidé si v panelovém domu stěžují na vyšší míru hluku a navíc je jejich životnost stanovena na 30 let, takže velké množství bytů dosluhuje. Další velkou nevýhodou jsou umakartové koupelny, jejichž vybourání a následná rekonstrukce jádra zabere  stojí další finančních prostředky.

Co se více vyplatí?

Pokud hledáte levnější bydlení s výtahem a zároveň vám nevadí vyšší frekvence osob s malým rozsahem povolených stavebních úprav, dejte na panelový byt.

Cihlový byt slibuje lepší akustické vlastnosti, menší frekvenci pohybu osob a větší svobodu při rekonstrukci.