Dveře představují jednu z nejvýraznějších součástí interiéru. Jejich špatná volba může narušit celkový dojem i v tom nejkrásnějším bytě či domě, proto je dobré si uvědomit, že jejich design by měl být sladěn nejen s celkovým interiérem prostředí, ale také s dalšími bytovými prvky, jakými je nábytek, podlaha či bytové textilie. Zařizujete-li si nové bydlení nebo chystáte-li vaše dveře renovovat, neměli byste tuto skutečnost opomenout. Zkrátka a dobře, dveře byste měli vybírat podle tzv. „filosofie domova“.

Jak již bylo řečeno, při výběru dveří je nutné řešit nejen otázky obecného charakteru, jakými je jejich materiál či místo, kde se dveře nacházejí, je třeba věnovat pozornost i detailnějším otázkám. Jak by měly nové dveře vypadat, aby ladily s designem bydlení?

Typ dveří

Nejdříve je potřeba zamyslet se nad tím, jaký typ dveří potřebujete – zda chcete dveře vchodové, interiérové či venkovní. Při výrobě venkovních dveří se používají dřeviny a materiály odolné vůči povětrnostním a dalším vlivům, proto by měly být z masivu, hliníku, ocele, nebo plastu. Na interiérové dveře lze použít i dřeviny méně odolné proti klimatickým vlivům. Každý z těchto typů je vyroben z jiných materiálů a má tudíž také jiné vlastnosti. Pečlivě zvažte, zda budou dveře plné či prosklené, neboť tyto vlastnosti zásadním způsobem určují celkovou náladu interiéru, množství světla, optickou velikost bytu, ale třeba i pronikání hluku. Zvolit však můžete také posuvné francouzské dveře, které se využívají hlavně u vstupů na zahradu a balkóny.

K tomu, abyste dobře vybrali, je nutné ujasnit si, k jakému účelu budou dveře sloužit. Například prosklené dveře zvolte do místnosti, kde je potřeba mít dostatek osvětlení, naopak dveře plné zvolte tam, kde cítíte potřebu soukromí. Pro domácnosti s dětmi se doporučuje volit sklo bezpečnostní. Vše je otázkou osobního vkusu, často se setkáte i se dveřmi částečně prosklenými nebo celoskleněnými v matném provedení skla.

Při výměně dveří je nutné vybrat zárubeň, která představuje nedílnou součást dveří, a proto je třeba zvážit jejich barevné sladění především s podlahou a samozřejmě také se stěnami. Zárubně lze okrášlit i pomocí obkladů na zárubně.  Obecně se doporučuje volba barevně podobných odstínů, ale velice zajímavý může být také kontrast mezi světlou podlahou a tmavými dveřmi. Při tomto rozhodování je důležité mít na paměti, že dveře většinou propojují dvě místnosti, v nichž mohou být zcela odlišné podlahy i stěny.

Povrchové úpravy

Výběr povrchové úpravy je závislý na tom, do jaké míry budou vaše dveře v budoucnu namáhány. Například do místností s častým využitím, nebo ve kterých se vyskytuje vlhkost, volte odolnější povrchy. U vchodových dveří se doporučuje zvolit dveře bezpečnostní a protipožární. Do místností, jakými je ložnice či dětský pokoj, je vhodné zvolit dveře protihlukové, polstrované apod. V neposlední řadě je také potřeba věnovat pozornost klikám a kování.

Barva dekoru

Volba barevného dekoru dveří je otázkou individuálního vkusu, existuje však několik zásad, které je dobré brát v potaz. Obecně platí, že světlejší odstíny dveří interiér odlehčují a opticky zvětšují, tmavší dveře naopak byt zmenšují, ale působí dojmem větší útulnosti. Současné moderní technologie nabízejí desítky barevných variant a odstínů, mezi nejžádanější patří CPL nebo laminátové povrchy věrně imitující dřevo. Barvu dveří je třeba promýšlet také s ohledem na to, zda chceme nechat vyniknout jiné prvky které se nacházejí místnosti – nábytek, obrazy na stěnách či koberce.

Rekonstrukce dveří

Měníte-li dveře v rámci celkové rekonstrukce bytu, vždy se vyplatí nechat vše na profesionálech, kteří mohou nejen snáze vyřešit některé z problémů, které mohou nastat (např. nutnost instalovat nové zárubně), ale zároveň se postarají i o další přídavné bezpečnostní prvky, jakými jsou zámky či mříže. Pokud se dveře měnit nechystáte, ale přesto byste je rádi nějakým způsobem inovovali, můžete je nechat zbavit původního nátěru, vybrousit a znovu nalakovat, aby došlo k jejich prodloužení životnosti a mohly vám sloužit po celá dlouhá léta.