Že mají barvy svůj význam a vliv na zdraví a lidskou psychiku je dnes obecně známo. Víte ale, jaký tento význam je a jak ho využít při volbě barev do interiéru?

Chystáte-li se malovat byt, je dobré si uvědomit, že ve zvolených odstínech budete trávit celé měsíce, než se rozhodnete opět vymalovat, a proto je dobré vše předem dobře promyslet.
Pro začátek je potřeba trocha teorie. Obecně barvy dělíme na studené – tlumené (modrá zelená, fialová), teplé – aktivní (červená, oranžová, žlutá, hnědá) a neutrální (černá, šedá, bílá). Přestože se individuální vnímání jednotlivých barev a jejich odstínů u jednotlivých lidí velmi odlišují, existují jisté obecné zákonitosti.

1. Světlo v místnosti

Při výběru barvy je třeba přihlédnout k množství světla, které se v ní vyskytuje. Pokud ho máte v místnosti dost, zvolte klidně syté barvy, naopak u tmavých místností zvolte světlé. Do obytných prostorů by se měly volit spíše teplejší barvy, protože dodávají energii a pocit radosti. Studené barvy (modrá, šedá) uklidňují, a proto se hodí do ložnice nebo koupelny.

 2. Barva podle Vaší povahy

Jak již bylo řečeno, volba barev ovlivňuje naší duševní vyrovnanost, proto byste se měli mimo jiné zamyslet také nad svou povahou. Mírnějším a pasivnějším povahám, které potřebují povzbudit k aktivitě, jsou doporučovány teplé barvy. Naopak lidem s výbušnou povahou, kteří potřebují ve svém bytě nalézt psychickou rovnováhu, se doporučují odstíny studených barev. V obou případech se nic nesmí přehánět – příliš teplé barvy mohou dráždit, naopak příliš studené mohou vést k depresím.

3. Barva podle místnosti

Při volbě barvy je rozhodující místnost, do které ji chceme použít. Například modrá barva je uklidňující a působí relaxačně, a proto je vhodná do ložnic či koupelen. Žlutá či oranžová barva jsou naopak barvami stimulující mozek, jsou vhodné do kuchyní, jídelen či pracoven. Rozhodující může být také velkost místnosti – studené barvy místnost opticky zvětšují, teplé barvy ji naopak zmenšují a dodávají na útulnosti.

Do obývacího pokoje můžete zvolit barvy, které působí harmonicky a oddechově, jakou je například fialová, nebo můžete zvolit „aktivnější“ barvu, jakou je třeba žlutá, která prostor opticky zvětší. Do obýváku lze doporučit i zelenou, ovšem spíše její světlejší odstíny.

Kuchyň a jídelna jsou místa, kde ráno potřebujeme tady nabrat energii. K tomu nám může dopomoci opět barva, která místnosti dodává celkovou atmosféru. Jestliže zvolíte oranžovou, získáte tak nejen chuť do života, ale i k jídlu. Podobně působí i červená, ale nedoporučuje se, pokud patříte mezi ty, kteří po ránu těžko ovládají své emoce. Do kuchyně lze volit v podstatě stejné barvy jako do obývacího pokoje.

Ložnice je místem odpočinku a snění, proto se doporučují spíše studenější odstíny fialové, modré nebo zelené. Říká se, že červená barva v ložnici může probudit vášeň, je však také barvou velice agresivní, proto se příliš nedoporučuje.

Při volbě barvy do dětského pokoje je mnoho lidí přesvědčeno, že děti potřebují výrazné barvy, opak je však pravdou. Taková žlutá barva je sice veselá, ale děti kvůli ní mohou mít problémy se spánkem, neboť je poměrně agresivní. Proto je doporučováno volit spíše tlumenější barvy, jakými je zelená, světle růžová, bílá či světle modrá, která se velmi doporučuje. Proto výrazné zvolte doplňky, které můžete dle libosti měnit.

4. Kombinace barev

Je jen na vás, zda se rozhodnete místnost vymalovat celou v jedné barvě, nebo zvolíte kombinaci několika. Doporučuje se ponechat bílé stropy, protože bílá je barva neutrální, prostor projasňuje a druhá barva má vedle ní větší šanci vyniknout.
V jakých barvách zvolíte bytové doplňky je otázkou osobního vkusu, dobré je mít stále na paměti, že v jednoduchosti je krása, což je mimo jiné jedním z posledních trendů v oblasti bytového designu.

5. Současné trendy

Zatímco ještě nedávno byly velice v módě pastelové barvy, nynější trendy se týkají sytých barev, jakými je temně modrá a fialová, které působí uklidňujícím dojmem. Oba tyto tmavší odstíny se dají kombinovat s mnoha dalšími světlejšími odstíny stejné barvy, ale také například s šedou. Doporučují se především do ložnic a obývacích pokojů.