Nadměrná vlhkost je původcem zaplísnění zdí. Plísně znamenají vážné zdravotní ohrožení uživatelů nemovitosti.  Jak se s vlhkostí vypořádat?

Vzlínání vody

Vlhnutí zdí může být způsobené vzlínáním vody. Jedná se zejména o nemovitosti, které mají podmočené základy.  Řešením tohoto problému je podřezání zdiva. Do podřezaného zdiva se instalují speciální polyethylenové folie, které tvoří spolehlivou izolaci.

Praskliny ve fasádě

Dalším zdrojem vlhkosti můžou být praskliny ve fasádě. Obvyklé místa prasklin jsou různé přechody mezi zdmi a dalšími stavebními prvky  (krovy, otvorové výplně). Tento typ zdrojů vlhkosti je specifický sezónním výskytem. Praskliny si tak nejlépe všimnete po obdobní výraznějších děšťů.

Zdroje vlhkosti způsobené užíváním nemovitosti

Vlhkost vzniká i běžným uživáním nemovitosti. Vodu přirozeně vydechujeme při dýchání. Čím více lidí a zvířat je v místnosti, tím více vody vydýchají. Významným zdrojem vlhkosti jsou také rostliny a akvária.  Vlhkost v místnosti zvyšuje i vaření a praní.

Větrání je základ

Základním prostředkem proti nadměrné vlhkosti je dobré proudění vzduchu. Ve vlhkých nemovitostech bycho proto měli pravidelně větrat. Dalé lze použít nucené proudění vzduchu.

Sanace zdí

Po úspěšném vysušení zdiva nastupuje sanace plísní. Pokud je zaplísnění zdí silné, tak je často nutné oklepat i omítku. U méně závažného zaplísnění stačí použít antimykózní přípravky (např. Savo) a poté stěny vymalovat antimykózních barvou