Krade se, kradlo se a krást se bude.  Je proto moudré připravit se na možnost, že i váš dům, byt, provozovna, či kancelář se stanou cílem zlodějů.

Nejčastější vstupy do domu

Pokud uvažujeme o zabezpečení nemovitosti, tak většinou dbáme zejména na bezpečné vstupní dveře. Kvalitní vstupní dveře mají kvalitně upevněná futra, vícebodové zámky a ochranu proti vysazení. Myslíme i na samotné provedení dveří, které by měly být zhotovené z pevného materiálu.  Instalace bezpečnostních vstupních dveří se často neobejde bez bourání. Mysleme proto na instalaci už během plánování stavby, nebo rekonstrukce.

Podceňovaným vstupem do nemovitosti jsou balkónové dveře a okna. Většina oken a balkónových dveří jsou vybaveny jen základním kováním, které pro zloděje neznamenají žádnou překážou. Přitom balkónové dveře do zahrady zlodějům přináší nerušené vloupání. Někteří zloději jsou dokonce schopni vylézt i na balkóny ve vyšších patrech. Při vniknutí do bytu jim pak už stačí pouze otevřít vstupní dveře a s lupem pohodlně odejít.

Dalším vstupem jsou sklepy. Je proto vhodné dát na sklepní okénka mříže, nebo je jinak mechanicky zabezpečit.  Zloděj může proniknout do domu i přes garáž. I v tomto případě proto musíme dbát na kvalitní provedení a odolnost garážových vrat.

Prevence je základ bezpečnosti

Před nežádoucími hosty nás také může ochránit elektronické zabezpečení napojené na alarm, nebo lépe kontrolní středisko bezpečností firmy. Z průzkumu mezi odsouzeným zloději vyplývá, že od krádeže odradí i pes v domě.

Důležitá je i prevence formou automatického rozsvícení a zasínání, nebo simulovaného pohybu v domě. Při odjezdu na dovolenou je vhodné pověřit souseda, nebo přítele, aby vám vybíral poštovní schránku a případně občas přeparkoval auto.

Oblíbeným zdrojem tipů na opuštěné nemovitosti jsou i sociální sítě.  Zloději stačí vytipovat oběť a sledovat profil např. na Facebooku. Není proto vhodné psát veřejně příspěvky o své dlouhodobé nepřítomnosti doma, pakliže vám dům nikdo fyzicky nehlídá.